Nejdražší a nejvzácnější české mince – 2024

Kurňa, říkáte si co z nich dělá tak „drahé“…na to vám odpovíme v tomto článku.Část našeho článku přebrala i česká média.

Obecně cenu mincí obvykle určuje několik faktorů, včetně:

  1. Vzácnosti – Čím méně mincí bylo vyraženo nebo čím méně jich zůstalo v oběhu, tím je mince cennější.
  2. Stav (kondice) – Mince v lepším stavu, bez poškození a s neporušenými detaily, jsou obvykle dražší.
  3. Historická hodnota – Mince z významných historických období nebo ty, které jsou spojeny s událostmi či osobnostmi, mají vyšší hodnotu.
  4. Sběratelská poptávka – Když je o určitou minci velký zájem mezi sběrateli, její cena stoupá. – ta je asi nejdůleřitější, z naší zkušenosti.
  5. Materiál – Hodnotu může určovat i samotný kov, ze kterého je mince vyrobená (např. zlato, stříbro, platina).

Hodnota mincí závisí především na zájmu sběratelů. U historických mincí, které jsou starší, ovlivňuje cenu vzácnost, což zahrnuje faktory jako je počet dochovaných exemplářů, jejich stáří, stav mince a také spojitost s významnými historickými událostmi. U novějších mincí je klíčovým faktorem jejich zachovalost a náklad, což znamená, kolik kusů bylo vyraženo. U zlatých mincí, ať už moderních či historických, hraje důležitou roli rovněž cena drahého kovu, ze kterého jsou vyrobeny.

 

Jednou z zajímavých desetikorun je ta vydaná v roce 2000, na které najdeme místo obvyklého hodinového strojku motiv brněnského Petrova. I když tato mince není tak vzácná jako „malé Kč“, její hodnota překračuje nominální částku; v dobrém stavu ji sběratelé odhadují na přibližně 300 korun. Bylo vyraženo jen 25 tisíc kusů, což z ní činí relativně vzácný kousek.

Chyboražby z let 1993, 1994 a 1995

Různé chyboražby desetikorun vznikly také v letech 1993, 1994 a 1995. Tyto mince se vyznačují slabě vyraženým ročníkem v důsledku opotřebení razidel, což je činí pro sběratele atraktivními. Také tyto desetikoruny mohou mít hodnotu vyšší, než je jejich nominální hodnota.

Desetikoruna s motivem Petrova z roku 2000

 

Desetikoruny z let 2001, 2002, 2005, 2007, 2011 a 2012

Mince z těchto let byly raženy v menších počtech, a do oběhu se jich dostalo méně než 30 tisíc kusů. Právě proto mohou pro sběratele mít vyšší hodnotu.

Dvacetikoruny – numismatické skvosty ke 100. výročí republiky

 

Česká národní banka (ČNB) vydala tři varianty dvacetikorunových mincí s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše k 100. výročí vzniku Československa. Tyto mince nebyly běžně dostupné v oběhu a lidé si je mohli vyměnit pouze na vybraných místech ČNB, přičemž maximální počet kusů, které mohl jeden člověk získat, byl tři od jednoho vzoru.

V roce 2019 následovala další série dvacetikorun, tentokrát s portréty meziválečných finančníků, jako byli Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš. Cena těchto mincí se pohybuje od 100 do 600 korun v závislosti na tom, zda jsou prodávány jednotlivě, nebo jako součást kompletní sady.

Některé mince v oběhu mají hodnotu hlavně díky odlišnostem nebo chybám při výrobě. Takové kousky, i když původně určeny pro běžné používání, mohou sběratelé vyhledávat a platit za ně značné částky. Možná i vy máte ve své peněžence nějaký vzácný exemplář!

Desetikoruny – poklad mezi drobnými

V případě desetikoruny s nominální hodnotou 10 Kč existuje několik vzácných kusů, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

 

Na lícové straně má menší písmo „Kč“ a čára ve spodní části mince je umístěna o něco výše než obvykle. Vyraženo bylo pouze asi tisíc kusů, přičemž jejich cena na trhu může dosáhnout několika stovek tisíc korun. V roce 2021 byla jedna prodána za 230 tisíc korun, avšak v dubnu 2022 se jiný exemplář vydražil za neuvěřitelných 615 tisíc korun.

Padesátikoruny – nenápadné, ale cenné

I mezi padesátikorunami lze najít několik výjimečných ročníků, které se liší pouze rokem vydání. Zvláštní pozornost si zaslouží mince z let 1998, 2002 a 2005, které mohou dosáhnout hodnoty přes tisíc korun. Ročník 2005 se dokonce může vyšplhat na několik tisíc korun. Mince z let 2001, 2006 a 2007 mají hodnotu kolem 500–600 korun, což je v porovnání s jejich nominální hodnotou poměrně atraktivní.

Prozkoumejte svou peněženku!

V dnešní době používá hotovost stále méně lidí. Ať už se plně spoléháte na bezkontaktní platby, nebo stále nosíte drobné v peněžence, možná máte ve své kapse něco, co má mnohem vyšší hodnotu, než je uvedeno na minci. Sběratelská hodnota některých mincí může dosahovat statisíců korun, a to nejen u historických exemplářů, ale také u těch, které ještě nedávno kolovaly v běžném oběhu.

Další