Tento článek je určen jako varování pro ostatní, na čí nekalé praktiky si dát pozor. Informace jsou čerpány z několika zdrojů a to důvěryhodných.Po dlouhém váhání jsem se přece jenom rozhodl zveřejnit zde následující příspěvek ohledně internetových aukcí. Přiznávám, že nejsem vůbec příznivcem internetových aukcí, ale chápu, že pro někoho jsou tyto aukce běžným zdrojem numismatického materiálu a nebo i trošku adrenalinovou zábavou při přihazování těsně před skončením aukce. Občas ale dění na aukcích sleduji a tak sem tam na nějakou zajímavost podobnou těm, co jsou uvedeny níže, narazím. Uznávám, že na těchto aukcích prodává řada solidních a seriózních prodejců a řada zkušených sběratelů zde nakupuje. Problém nastává v okamžiku, kdy se místo seriózního prodejce objeví obchodník těžící z lidské hlouposti a prodává naprosto bezcenný kus za naprosto nehorázné peníze. Na druhé straně je to jistě i nezkušenost a někdy až hloupost těch, kteří přihazují na naprosto bezcennou minci stokorunové částky. Na aukcích sice existuje mechanismus, jak tyto aukce zrušit, obecně však vložené příspěvky nepodléhají kontrole a neexistuje jednoduchá možnost, jak kupující varovat.
Snad tyto informace pomohou alespoň někomu, aby se obětí těchto zlodějíčků nestal a upozorní tak na jejich nekalé praktiky. Na dobré hodnocení těchto obchodníků nedejte. Hodnotit se takto mohou i sami nebo navzájem mezi sebou. Rovněž přihazování může být fingované. Pokud neznáte skutečnou cenu mince, raději komentářům podobným těm níže vůbec nevěřte.
Nejčastějšími praktikami jsou následující:
1) vydávání novodobých replik za pravé mince (pražské groše)
2) vydávání žetonů za historické ražby (Jánošíkův dukát pre šťastie)
3) vydávání novodobých falz mincí za pravé (tzv. novoražby 1 Kč 1947 apod.)
4) vydávání mince za vzácnější (místo RR uváděno RRR apod.)
5) cena mince neadekvátní její skutečné hodnotě
6) nadhodnocená kvalita mince
7) úprava kvalitních novodobých replik (odstranění signatur a punců)
V podstatě bezcenná současná hliníková replika pražského groše vydražená na „Seznamzboží“ za neuvěřitelných 1725,- Kč dne 19. září 2007. Doplněna klasickým komentářem: !!!!OD koruny!!!! a bez vyhrazene ceny!!!!!!! !!!Prazský Groš!!! krásný – pekná ražba!!! tento groš pochází od nás z půdy, nechám odborníkům – je od korunky!!!!!!!! Koukněte i na mé další aukce a ušetřte na poštovném. Ten samý šejdíř stejný groš vydražil již 15. srpna 2007 na „Aukru“ za neuvěřitelných 2 558,- Kč, avšak tentokrát prodejce od obchodu ustoupil (a dobře, že tak udělal). Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Tato ražba je překrásnou postříbřenou oficiální replikou šlikovského tolaru z roku 1967 určenou pro světovou výstavu v Montrealu. Přestože je to svým způsobem zajímavý kousek (říkalo se mu The World’s First Dollar a stal se na zmíněné výstavě takovou malou senzací), většinou se prodává za méně než 100,- Kč. Za adekvátní je snad ještě možné považovat cenu 250,- Kč za minci v původní etui s certifikátem. Samozřejmě každý seriozní prodejce uvádí informaci, že se jedná o kopii či repliku. Náš starý známý prodejce na půdě nalezených grošů však tuto minci zpeněžil 29. srpna 2007 na „Aukru“ za 690,- Kč. Komentář: Krásná mince tolar od korunky, bez vyhrazene ceny!!!! Nalez po dedovi z krabicky, nevim vo co go, urcite je to stribro, stav viz scan, kouknete sami na foto.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Určitě by jste neuhádli, kde našel náš seriozní prodejce další hliníkovou repliku této mince. Pokud tipujete, že na půdě, máte pravdu! Tento bezcenný kousek hliníku byl naším podvodníkem vydražen za neuvěřitelných 245,- Kč dne 3. září 2007 na „Aukru“. Komentář už sice krapet otřelý, ale stále pobaví: Mince z pudy! asi stara ceska!!!! Nasel jsem to ve stare sbirce po dedovi, nevim o co go, ale vypada to zajimave, proto od korunky, kuknete na foto, mince ma asi 1 cm je z nejakeho stribrneho kovu. Na minci je myslim lev s dvojitym ocasem, mylsim ze je ceska ale nevim rok a ani nic jineho, proto od korunky.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Populární žeton, který koupíte na Slovensku snad na každé pouti a který se vyrábí už několik desetiletí a přesto se najde někdo, kdo je schopen požadovat za něj 1000,- Kč. Navíc jej ještě prohlašuje za zlatý: Zlatý DUKÁT rok 1713. Stáří skoro 300 let. Zlatý Dukát!!!! Velice cenná mince stará skoro 300 let. Pro více informací mi napište na e-mail.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Příklad prodávaného falza. Pokud prodejci rovnou nenabízejí jako originální ražbu, označují tyto ražby jako tzv. pozdější ražby. Přitom se jedná o novodobá falza. Komentář: 50 haléř 1969 bez teček, pozdější ražba ražba vzácné mince, výborný stav. Počáteční cena za toto falzum je nastavena na 565,- Kč. Cena původní (originální) mince je při tom ve stavu 2/2 600 Kč, ve stavu 1/1 1200,- Kč a ve stavu 0/0 2500,- Kč.
Další příklad prodávaného falza. V současné době již existuje jisté povědomí (alespoň u některých ražeb), že se jedná o falza a tak si podvodní prodejci už většinou nedovolí nabízet tyto mince jako originály. Přesto tyto mince označují zavádějícím způsobem jako pozdější ražby. Jedná se při tom o sběratelsky v podstatě bezcenná novodobá falza. Komentář: 3 haléře 1962 Al, pozdější ražba velmi vzácné mince , stav 0/0, příležitost pro doplnění sbírky. Počáteční cena za toto falzum je nastavena na 425,- Kč. Cena původní (originální) mince je ve stavu 2/2 1500 Kč, ve stavu 1/1 3500,- Kč a ve stavu 0/0 5000,- Kč.
Těchto neblaze proslulých falz se na našich internetových aukcích prodaly desítky nebo spíše i stovky kusů. Toto konkrétní falzum je však téměř kultovní záležitostí díky rýze přes hlavu klečící ženy se snopem. Náš oblíbený prodejce půdních grošů tuto minci nakoupil rovněž na aukci „Aukro“ 8. září 2007 za 54,- Kč, kdy byla prodávána s tímto komentářem: PĚKNÁ. Ta oblouková čárka jdoucí od klasu až k jedničce protínající hlavu je zřejmě nějaká ražební vada. Nemám to s čím porovnat. Na ročníku 46 to není. Ale možná to tam taky má být ??? Avšak nelení a již 26. září 2007 tutéž minci sám na „Aukru“ prodává za v podstatě desetinásobek pořizovací ceny, tj. za 510,- Kč. Komentář je, jak jinak, vtipný a originální: 1kc 1947 – vzácnejsi rocniks chyborazbou temer RL. Koruna 1947 – vzácnejsi rocnik a jeste s chyborazbou. Chyborazba na tehle minci: cara jdouci od klasu prez hlavu az k jednicce, skoro v razebnim lesku!!!!! Nevahejte a doplnte si sbirku o dalsi chyborazbu se vzacnejsim rocnikem. Není zkrátka nad to sbírat za nehorázné peníze bezcenná a ještě nepovedená současná falza.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Hodnocení kvality této mince prodejcem je skutečně úchvatné: 1 Krejcar 1859A vzacny kvalita 2/2-. Požadovaná počáteční cena 29,- Kč rovněž není adekvátní a odpovídá ceně mince v mnohem lepším stavu. Mince rozhodně není vzácná.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Rovněž v tomto případě je kvalita nadhodnocena a to nesmyslně, resp. přesněji řečeno je speciální způsob ražby zaměňován se stupněm zachovalosti. Prodávající zřejmě vůbec netuší, co znamená PROOF ražba a nebo záměrně tuto minci označuje zcela nesmyslně jako PROOF ražbu. Žádná z Rakousko-Uherských mincí nebyla ražena speciální technologií nutnou pro ražbu PROOF mincí. Mince je skutečně pěkně vyleštěná (navíc i dobré nasvícení udělá své), na straně druhé i na takto nekvalitní fotografii jsou vidět vlasové škrábance. Počáteční cena je s ohledem na zachovalost mince mírně nadhodnocena, ale nijak závažně. Komentář: 1 koruna 1915 KB – PROOF, to se jen tak nevidí ! Tady není potřeba slov, nejlepší kousek, co jsem měl kdy k mání. Cena se dva dny před koncem aukce vyšplhala na 355,- Kč, což je za takovou minci více než příliš.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Tato mince je zdánlivě v pořádku, kdyby se nejednalo o fotografii dvou mincí vydávaných za minci jednu. Těžko říct, zda jde o omyl nebo vychytralý manévr, jak z někoho všímavějšího vytáhnout pár korun za jinak nepříliš cennou prvorepublikovou minci. Že druhé foto přísluší prvorepublikové pamětní desetikoruně (10. výročí vzniku ČR, 1928), o tom není pochyb. První foto však odpovídá pamětní dvacetikoruně (úmrtí T. G. Masaryka, 1937). S ohledem na rozdílnou velikost razidel by takováto mince nemohla existovat, nebudeme-li uvažovat alternativu zvětšení nebo zmenšení jednoho z razidel. Každopádně se v obou případech jedná o nadhodnocenou nabídku. Velmi úsměvný je i komentář, především poslední věta: Tuto minci jsem našel u otce na půdě. Je velice stará a ve velice dobrém stavu. Na zadní straně je T.G.Masaryk – náš 1. Československý prezident. Mince má velkou hodnotu zvlášť kvůli stáří.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Jedním z fíglů nekalých prodejců, jak vzbudit důvěru některých nezkušených kupujících je, že ze sebe udělají úplného blba a analfabeta. Kupující pak může nabýt dojmu, že prodávající nezná skutečnou cenu mince a že ji jistě prodává pod cenou. Věřte ale, že takový vychytralý prodejce zná skutečnou cenu mince velmi dobře. Např. takovýto příspěvek: Mince z roku 1916 !! Velice dobrý stav -jako nova. Tuto minci jsem našel u otce na půdě. MINCE Z ROKU 1916!!!!!!!! ZEZADU JE NĚKDO VYOBRAZEN, ALE NEVÍM KDO. OKOLO MINCE JSOU NÁPYSY CIZÝM JAZYKEM. MOHLA BY TO BÝT LATINA. Tato mince má v nejlepší zachovalosti cenu tak 150,- Kč. Počáteční cenu nastavil prodejce na neuvěřitelných 1000,- Kč a v době, kdy toto píši má již prvního přihazujícího (zřejmě domluveného).Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Žádat za tuto minci 1450 Kč je naprostá nehoráznost. I v nejlepší zachovalosti je cena mince max. 350,- Kč a to rozhodně není tento případ. Mince je značně potlučená a poškrábaná a v takovéto zachovalosti by se tak běžná mince ve sbírce ani neměla objevit. Lze říci, že tato mince nemá cenu vyšší, než cenu stříbra v ní obsaženého (obsahuje 7 g čistého stříbra a její výkupní hodnota je proto řádově takřka korunová). Uvedený popisek je samozřejmě naprosto lživý a klamný: Prodám čistou, krásnou minci 10Kč z roku 1932. Mince je v super stavu neponičená, dobře uložená. Skvělá koupě za dobrou vyvolávací cenu.
Tak toto už je snad vrchol. Prodávat současnou platnou minci!!! Vzhledem k poštovnému 30,- Kč by si leda idiot nechal poslat úplně obyčejnou dvacetikorunu, navíc značně poničenou za padesát korun. V době, kdy zařazuji tento příspěvek zbývá jeden den do ukončení aukce a zatím se žádný blázen, co by přihodil byť korunu, nenašel. Alespoň, že se prodávají nesnižuje k nějakým lživým informacím a pouze uvádí: 20 Kč 1993, v teto aukci drazite minci viz scan. Na pozadani muzu udelat lepsi fotky,mate-li jakekoliv dotazy napiste mi na mail.
Další šílená vyvolávací cena. Navíc chybný, zavádějící a lživý popisek (možná i záměrně). Mince je z roku 1681, nikoliv z roku 1891. Na drobnou minci uvedeného stáří je zachovalost ucházející, ale vyvolávací cena 999,- Kč je velmi přehnaná. Popisek: !!!Nádherný a vzácný 3 Krejcar – 1891!!! Nádherný a vzácný 3 Krejcar vzácný ročník 1891. Neváhejte. Kupující zřejmě zaváhali – nikdo se na tuto aukci nenachytal.
Opět nepřiměřeně vysoká vyvolávací cena a klamný popisek. Mince v žádném případě nemá kvalitu -1/1-, natož aby měla ražebný lesk. Nese dobře patrné stopy oběhu a lepší stav této mince není zas až takovou vzácností, pouze bude nutno sáhnout hlouběji do peněženky. Ne však tak hluboko, jak by se mohlo zdát z přemrštěné vyvolávací ceny této mince, která je nastavena na 2900,- Kč. V kvalitě UNC má tato mince hodnotu asi 2500,- (dle katalogu Krause 1801 – 1900, čtvrté vydání z roku 2004). Jak už bylo uvedeno, nedosahuje tato mince zmíněné zachovalosti ani zdaleka a její cena by se měla pohybovat řádově ve stokorunách. Uvedený popisek: 1/2 Sovering Anglie 1900 – královna Viktorie !!!SUPER AUKCE ZA SKVĚLOU CENU !!! Stav -1/1-, ražební lesk !!! Stav této mince s královnou Viktorií je vzácný ! Navíc se jedná o jubilejní rok 1900 ! Pro zvětšení obrázku klikněte na fotografii.Tyto názvy v aukcích svědčí o mozkových „debilitách prodejců“ a jsou bohužel platné i v roce 2021 a 2022.
Na tomto obrázku je vyobrazena zdařilá stříbrná replika pražského groše Medailérství Antiquanova a pod ní je několika šikovnými údery upravená stejná replika takovým způsobem, aby byly odstraněny stopy poukazující na novoražbu (tj. je odstraněna signatura a punc). Uvedená upravená replika byla počátkem února 2008 prodávána na Aukru jako originální ražba Václava II. Prodejce nakonec aukci na základě upozornění zrušil.
Pozor na nadpisy a popisy, většinou budí dojem jako by je psal člověk pouze se základním vzděláním. Bohužel i v roce 2019, 2020, 2021, 2022 se stále nacházení podobné aukce..
!!! 1 Kčs – VZÁCNÁ – TOP STAV
– nejvyšší kvalitě-TOP sbírkový kousek!!!
– od korunky!!!
Vždy prosím zbystřete. Zaplý Caps Look (velké písmena), opakující se primitivní popisky.Čím více vykřičníků tím lépe (ironie)..člověk by nad tím opravdu i zaplakal, nevím jestli nad tou demencí, či neprofesionalitou.
Nechť vždy vaše obchody dopadnou jen dobře, a jste spokojeni.