Vladimír Pikora: Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato, stříbro a dluhopisy

V souvislosti s obavami lidí z dramatického růstu cen se stále častěji setkávám s dotazy ohledně investic do zlata a stříbra. Někdo plánuje nakupovat mince, někdo slitky, někdo chce do stříbra a zlata pravidelně spořit jako do stavebního spoření, ale všichni ho chtějí mít doma co nejdříve. Vnímají zlato a stříbro jako pojistku proti inflaci. A mají pravdu. Cena zlata a stříbra přepočtená na koruny za posledních dvacet let vyskočila na více než čtyřnásobek, zatímco spotřebitelské ceny se za tu dobu nezvýšily ani na dvojnásobek.

Pro všechny tyto lidi je společné to, že nechtějí spekulovat, chtějí jen uchovat hodnotu svých úspor, a proto nepředpokládají, že by v nejbližších 2-5 letech potřebovali zlato a stříbro směnit na koruny. Budou ho držet mnoho let a potom ho nejspíš někdo zdědí. Jedná se tedy o něco jiného, než když kupujete akcie.

Dříve se lidé rozhodovali mezi dluhopisy a akciemi, dnes mezi zlatem, stříbrem a dluhopisy

V minulosti se hodně lidí rozhodovalo mezi tím, zda držet dluhopisy nebo akcie. Na této otázce je dokonce založeno mnoho makroekonomických modelů. Jenže akciím se po posledních propadech hodně lidí vyhýbá, a tak si mnoho lidí klade novou otázku: zda držet majetek ve zlatě, stříbře nebo dluhopisech.

Dluhopisy jsou nyní pro mnoho lidí atraktivnější. S růstem inflace dramaticky vyskočily úrokové sazby, díky čemu začaly dluhopisy po řadě let přinášet i vyšší výnosy. Zlato a stříbro oproti tomu žádné výnosy nenese, což je v tomto ohledu určitý handicap. Řada lidí proto zlato i stříbro prodala a nakoupila dluhopisy, což je také jeden z důvodů, proč dolarová cena zlata v posledních měsících klesla.

Brzy může ale přijít obrat. Mnoho centrálních bank nejspíš v prvním čtvrtletí roku 2023 přestane zvyšovat své úrokové sazby, investoři se zastaví a budou hledat nové investiční příležitosti. To může být právě impuls k růstu ceny zlata i stříbra.

Zlato se může brzy opět dostat přes 2 tisíce dolarů za unci

Zlato letos v jednu chvíli vyskočilo až na 2 000 dolarů za troyskou unci a je dost pravděpodobné, že se tam v roce 2023 opět vrátí. Alespoň se na tom shodují analytici vlivných bank Bank of America a Standard Chartered.

Bank of America tvrdí, že zlato začne růst, až přestanou růst úrokové sazby, což by mělo být už v prvním čtvrtletí příštího roku. Očekává přitom, že ve třetím čtvrtletí roku 2023 bude průměrná cena zlata činit 2 000 dolarů. V roce 2024 půjde cena ještě o trochu výš, když čeká průměr na hodnotě 2 084 dolarů.

Standard Chartered jsou pro zlato ještě optimističtější. Očekávají v roce 2023 růst ceny zlata až ke hladině 2 250 dolarů za unci. Přiznám se, že to se mi zdá být přehnané, ale vyloučit to nemůžu.

Analytici uvádějí, že na 2000 dolarů se zlato letos dostalo kvůli geopolitickému napětí a makroekonomickým problémům tlačících mnoho zemí do recese. To jsou přitom faktory, které stále přetrvávají. Válka na Ukrajině se může ještě více rozhořet, čehož se budou investoři bát a utečou ke zlatu a stříbru jako bezpečnému přístavu. Navíc existují jiné studie, které tvrdí, že v minulosti stagflace zlatu nahrávala.

Do tohoto trendu zapadá i to, jak hodně nakupují centrální banky zlato a stříbro do devizových rezerv. I ty vidí ve zlatu a stříbru jakousi pojistku ve chvíli, kdy je nebezpečné investovat do mnoha jiných aktiv.

Kruh se tím uzavírá. Zkrátka, hodně lidí mi volá a ptá se, zda mají nakupovat zlato, stříbro a dluhopisy. Můj názor je stále stejný. Zlato a stříbro sice nenese žádný úrok, ale má dlouhodobě potenciál k růstu, a dluhopisy zase nesou velmi slušný výnos, který je pevný. A to se v dnešní nejistotě počítá.Určitě bych se vyvaroval investic do imaginárních “tokenů” xCoinů, MLM slibující vysoké zhodnocení viz kauzy:https://www.e15.cz/byznys/kauza-xixoio-co-se-v-tydnu-odehralo-ve-firme-do-ktere-vtrhla-protimafianska-policie-1395284

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Další