Investování do stříbra není až tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát..

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou nějak zkušenými investory. K nejbezpečnějším patří investice do zlata a stříbra ve formě cihliček a mincí.

Investování do stříbra není až tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možností je vícero a není vhodné dát jen na první dojem jako u nákupu šperků. Do hry vstupuje řada faktorů. Čtěte pozorně a na konci článku si budete schopni vybrat ideální variantu investování do stříbra na základě svých osobních potřeb.

Investování do této komodity můžeme rozdělit na dvě samostatné kapitoly. První možností investování je nakupování fyzického investičního stříbra (tedy zlatých slitků, mincí apod.) a druhou možností je obchodování stříbra na internetu, neboli spekulace na růst/pokles ceny.

V tomto článku se zaměříme především na nakupování fyzického stříbra, ale pro úplnost naleznete v článku také seznámení s obchodování nehmotného stříbra prostřednictvím brokerů.
Nákup stříbra chápejte jako dlouhodobou, někdy se říká generační, záležitost. To může být např. alternativa spoření na důchod, kdy se především pojistíte před znehodnocením vašich úspor inflací. Určitě na tyto investice nenahlížejte s tím, že budou po pár měsících zhodnocené o stovky nebo desítky procent.
Výhody investování do stříbra

Nejvýznamnější důvody pro zakoupení stříbra jsou:

Anonymní a vysoce likvidní investice
Vysoký potenciál pro zhodnocení vkladu
Výnos z obchodů je osvobozen od daně z příjmu (platí pro fyzické osoby)
Pro fyzické osoby platí, že jsou jejich investice do stříbra osvobozeny od daně z příjmů. Tedy pokud se nejedná o častý a opakovaný prodej (to by bylo tzv. vedlejší podnikání a to byste museli řádně danit).

A) Nákup fyzického investičního stříbra

Tím se rozumí nákup slitků, cihliček, mincí, šperků apod. V tomto případě vám po zaplacení vaše zakoupené stříbro dorazí domů, popř. do úschovny.

Mějte na paměti, že u šperků a pamětních mincí připlatíte dost nad hodnotu samotného kovu. K ceně se totiž připočítává marže za umělecké zpracování a další náklady.

Cena stříbra tak musí nakonec vzrůst o to více, aby se vyšší nákupní cena vyplatila. Nákupy pamětních mincí a šperků jsou rizikovější, komplexnější a spíše vhodné pro zkušenější investory.

Jakou formu stříbra koupit?

Nejen různé gramáže, sběratelské edice, ale i investiční slitky a mince se mezi sebou mohou výrazně lišit v přepočtené ceně za gram stříbra. To je z důvodu různých výrobních nákladů, vydaného počtu kusů apod.

Na první pohled je patrné, že dle ceny za gram vychází nejlépe cihlička. To je díky nižším výrobním nákladům oproti ostatním porovnávaným variantám. Tato alternativa je nejvhodnější pro investory, kteří nehledají estetickou stránku, ale jde jim jen o hodnotu investice.

Velice dobře vychází také mince s javorovým listem – to je díky výhodnějšímu zdanění (neplatí se 21 % DPH). Téma zdanění je podrobněji popsáno ve článku níže. Mince jsou přesto malinko finančně náročnější než holé cihličky kvůli svému atraktivnějšímu zpracování.

Můžete si všimnout, že slitky zde nevycházejí cenově příliš dobře. To je z důvodu, že konkrétně tyto jsou zataveny v ochranné fólii a jedná se o renomovanou rafinérii PAMP. O výběru kvalitní rafinérie píšeme v následující kapitole.

Pokud zainvestujete do zvláštních sběratelských edic, bude muset cena stříbra mnohem více vzrůst, abyste vydělali (nebo alespoň nebyli ve ztrátě). Eventuálně si musíte sami najít kupce, který bude chtít zaplatit více než je tržní cena obsaženého kovu. To samozřejmě snižuje likviditu investice a zvyšuje její rizikovost.

Kde investiční stříbro koupit?

Na internetu naleznete spoustu společností, které prodávají stříbro ve všech jeho formách. Většinou se jedná o stránky ve formě eshopů. Jestliže si ale nedáte pozor na to, od koho nakupujete, může se snadno stát, že se spálíte.

Je to z toho důvodu, abyste se vyhnuli koupi podvodného produktu. Podezřelé zboží výrazně pod cenou od nerenomovaných rafinérií mnohdy nemá odpovídající gramáž nebo se dokonce ani nejedná o skutečné stříbro to samé platí i na bazarových portálech, kde mnohdy narazíte na prodej postříbřených mincí s neodpovídající váhou, za podezřele nízké ceny viz. sbazar,bazoš.

Kde nakoupený kov skladovat?

Jakmile se rozhodnete do stříbra investovat a rozmyslíte si, jakou formu stříbra koupit, hned objevíte další problém. Kde stříbro skladovat? Co když mi ho někdo ukradne a přijdu tak o své úspory?

Pojďme se podívat na 3 možnosti, kde je možné nakoupené stříbro uchovávat.

Skladování stříbra doma (nejrizikovější)

Možnost, která napadne asi každého. Stříbro si jednoduše strčíte do skříně s ponožkami, nebo pod postel. Výhodou této možnosti je, že máte své bohatství neustále po ruce a nemusíte nic platit za skladování.

Je tu však jisté riziko krádeže. Co když se o vašem stříbře někdo dozví a cíleně vám vybílí dům?

Samozřejmě se nabízí možnost pořízení vlastního sejfu či trezoru. S tím ale samozřejmě přichází další náklady a pokud nebude
trezor dostatečně velký, těžký a dobře zajištěný, i ten mohou zloději ukrást.

Bezpečnostní schránky bank

Další možností jsou bezpečnostní schránky bank, které si můžete pronajmout za ceny okolo jednoho až dvou tisíc korun za rok. Tuto možnost nabízí třeba Česká spořitelna, Unicredit, Komerční banka, ale i další.

Výhodou je poměrně nízká cena, kterou je však nutno platit opakovaně každý rok. Po pár letech by tedy bylo vhodné, aby zhodnocené stříbro zaplatilo alespoň svoji úschovu. V případě platby 1 500 Kč ročně by tak po 10 letech hodnota vaší investice měla vyrůst alespoň o 15 000 Kč, jinak byste byli ve ztrátě. Určitě si také pohlídejte uzavíranou smlouvu, aby bylo vaše stříbro pojištěno!

Úschova stříbra v bankonví schránce je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro střední investice v řádech statisíců korun.

Nevýhodou úschovy v bance je fakt, že v případě potřeby jste vázáni otevírací dobou banky a nemůžete si tak své cennosti vybrat např. o víkendech, svátcích, nebo v noci.

Další nevýhodou je fakt, že banky často bezpečnostní schránky sice mají, ale jsou zabrané. Je tedy možné, že byste volnou schránku mohli najít až několik desítek kilometrů od vašeho bydliště.

Nebankovní trezory

Nejen bankovní instituce poskytují bezpečnou úschovu. I u soukromých společností najdete profesionální úschovné trezory, které mají navíc často otevřeno 24/7.

Je ale určitě třeba počítat  s ještě vyšším poplatkem za pronajatý trezor, kam drahý kov i jiné cennosti ukládáte. Samozřejmostí je ostraha a mnohdy bývá zahrnuto i pojištění – to je ale třeba si pohlídat ve smlouvě.

Úschova stříbra v nebankovním trezoru je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro vyšší-střední investice v řádech statisíců až milionů korun.

Úschova u prodejce

Některé společnosti poskytují i nadstandardní službu úschovy. Vaše objednané a zaplacené stříbro tedy firma nepošle k vám domů, nýbrž si ho nechá ve svých zabezpečených skladech, kde mají stříbro i další investoři.

Stejně jako v případě výše uvedených možností je důležité pohlídat si náležitosti v uzavírané smlouvě. Nejlepším pomocníkem zde bude doporučení samotných investorů, kteří s tímto typem úschovy mají zkušenosti.

Úschova stříbra u prodejce nebo specializované společnosti je varianta vhodná spíše pro vyšší investice v řádech milionů korun.

Další metodou klasickou kterou známe od nepaměti, je zakopání stříbra do země.

Tady mějte na paměti řadu faktorů, rozhodně by jste neměli zakopávat v lese, kde se mohou vyskytnout detektoráři, na poli kde může být za 3 roky zahájena orba.Mnohé napadne tak tedy na svém pozemku v zahradě, u domu v ovocném sadu, úkryt na půdě, v základech, sklepech atd.Pro ty kdo z vás mají doma menší množství je ideální pořídit si repliky a ty mít “tupě” na očích, pro případ krádeže, je super je mít i přímo v trezoru. Skutečné cihličky můžete mít ukryté například pod hnojištěm, kompostem, a my co žijeme v bytech můžeme cenné kousky ukrýt do květináčů. Má to řadu výhod v případě lehčího požáru.

Ve středověku se nakonec i celý hrnec zakopal a zapomněl, nebo majitel zemřel a po 300 letech se objeví i v docela krásné kvalitě. Výhody například mincí jsou jejich skladnost a dokonce i hodnota, například jedna stříbrná cihla o váze 1 Kg má cenu kolem 23 000 Kč, vezměte srovnání například s hledanou vzácnou 1 korunou 1892, nebo 20 korunou, 10 korunou. Jistě cítíte ten rozdíl ve váze i hodnotě.

Je spousta zákazníků, kteří si pravidelně nakupují měsíčně jednu stříbrnou minci řady let, průběžně se diví jak je možné že se nyní prodává za mnohonásobně vyšší cenu, možné to je velice lehce. Protože pokud investujete konkrétně do mincí vždy bude existovat poptávka, pokud ne v česku tak v zahraničí, koneckonců můžete prodávat na mezinárodních platformách jako je e-bay a další.Mince jsou “sběratelská vášeň, není to jen investiční záležitost. Určitě nenarazíte na burzu, bleší trh kde budou stánky a na nich vyskládané cihly stříbra 🙂 jako “vášeň”.

Spoření do stříbra je běh na dlouhou trať, pokud chcete vydělávat na této komoditě je pro vás určitě zajímavější obchodovat stříbro na burze, to je však epizoda sama pro sebe a není předmětem tohoto článku.

Cenu stříbrných mincí určitě z investičního pohledu znásobíte skladováním, úschovou mimo komerční sféru.Představte si že za těch 10 let co jste platili poplatky za úschovu průběžně nakupujete každý měsíc. Co se tím děje ? Zvedáte obecně výnos vašeho spoření v řádech desítkách procent, tady se nebavíme jen o inflaci, která vám úspory v bankách doslova “sežere”. V případě války, co by se stalo ? Požáru, povodní, vašeho úmrtí ? Je potřeba se vším počítat. Existují jedinci kteří mají své zásoby ukryté na hrobech příbuzných.Pod vodou, v jezerech a v místech kde by vás to nikdy nenapadlo.Toto není předmětem článku.

Hovoříme o dlouhodobé investici v období 10 let, jestli nakoupíte cihlu za 23 000 Kč kilovou a za 6 měsíců se vám pokazí auto a nebudete mít rezervu, a jediné co vás napadne nebo vaši manželku bude prodat cihlu tak zapláčete nad výdělkem. Cena může padnou na výkup i na pouhých 10 -12 000 Kč skoro o polovinu.

Pokud se vám to samé stane ale budete v pozici kde budete mít pár stříbrných mincí ty prodáte například na známém aukčním portálu a prostředky budete mít k dispozici do 10 dní za tržní cenu ! Bohužel, i toto je nutné opakovat aby si čtenář uvědomil různé úskalí.

Výhodou je plná kontrola, nikdo vám vaše spoření pokud jej neprozradíte nevezme a pokud se pojistíte tak po vašem úmrtí dostane oprávněná osoba konkrétní instrukce. Rozhodně nevíte jaká bude vláda za 20 let, jaké budou situace. Investice do komodit byla a je perspektivní a taky bude.

Určitě se vyvarujte spekulacím s kyrptoměnami, jejich platformy často krachují, jsou děravé, mnohdy jde jen o čistý podvod. Krypto nemá žádné zajištění.Krypo je jeden velký podvod a výmysl, kterému věří dost lidí na to aby za tuto hloupost platili. Konzervativní investor nyní zažívá asi euforii, ale je vhodné občas nějaké % rozdělit i do jiných alternativ než je stříbro, zlato. Záleží na likviditě – jak rychle chcete komoditu směnit za peníze, pokud počítáte se spořením na “stáří” nebo pro děti, vnučku, vnuka, tak rozhodně tento článek je pro vás, tento článek není o obchodování ETF,CFD, opcích na stříbro, ale je zaměřený na fyzické dodání komodity, nakládáním s komoditou.

Pokud jste se dostali až sem, už byste měli být schopni se rozhodnout, jak investovat do stříbra. Znáte už rozdíl mezi slitky, mincemi a cihličkami a víte, kterou možnost si vybrat. Měli byste také už vědět, kde a jak a kde vaši stříbrnou investici skladovat.

Do tohoto drahého kovu lze investovat jednak v jeho hmotné podobě, jak bylo nastíněno výše, ale lze na jeho cenu spekulovat i prostřednictvím online brokerů.

Porovnání: stříbro vs zlato

Nyní se podíváme na porovnání dvou nejznámějších vzácných kovů. Oba jsou zajímavé a perspektivní, ale v řadě důležitých aspektů jsou velmi odlišné.
Stříbro je volatilnější

Z historie je patrné, že cena stříbra se pohybuje v zásadě ve stejném směru jako zlato. Buď oba dva kovy na ceně stoupají, nebo klesají. Stříbro je ale o něco volatilnější. To znamená, že výkyvy ceny jsou procentuelně větší.

Cena zlata tedy může během jednoho dne klesnou o, řekněme, 1 procento – stříbro ale zaznamená pokles o procenta dvě.

Jedná se tedy o rizikovější aktivum než zlato, které ale může přinést i vyšší návratnost v případě správného odhadnutí směru.
Stříbro je výrazně levnější

Cena stříbra je několikanásobně nižší než cena zlata. Kilovou cihlu stříbra v době psaní tohoto článku bylo možné pořídit v ceně do 24 tisíc korun.

Pokud byste se tedy rozhodli zainvestovat částku 500 000 korun do stříbra, nakoupíte okolo 26 kg. Naproti tomu zlata byste nakoupili jenom půl kilogramu! Naproti tomu 5 kusů zlatých 20 korun 1900 KB atd atd.TIP: Mějte na paměti, že velké investice do fyzického stříbra může být problém skladovat (slitky) i vůbec posílat poštou! Fyzické stříbro tak nemusí být vhodné pro objemné investice pokud jde o slitky.

Tato na jednu stranu nevýhoda může být pro někoho výhodou. Jestliže byste si rádi nakupený kov „potěžkali“, zkrátka aby to nebyl jen malinkatý kousíček, bude stříbro mnohem vděčnější investice.

Za 5 000 Kč nakoupíte čtvrtkilový slitek stříbra, oproti „pouze“ 5 gramovému slitku zlata. Nebo stříbrnou minci např.Zlatník/Gulden atd.

Pokud ale posíláte stříbro do placených úschoven, počítejte s vyšším nákladem než u zlata. Budete si totiž muset pronajímat větší buňku.
Pozor: Vyšší zdanění stříbra

Výše jsme nakousli, že výnos ze stříbra může být osvobozen od daně z příjmu a nikdo z výnosu tedy nic nesebere. Avšak pozor. V případě stříbra musíme dávat pozor ještě na jinou daň!

Neplátci daně z přidané hodnoty, což jsou právě běžní investoři, nakupují stříbro za plnou cenu včetně DPH ve výši 21 %! Jenže při následujícím odprodeji daň samozřejmě nepřipočítávají.

Co to znamená v praxi? V případě, kdy byste stříbro nakoupili a ihned ho zase prodali, jste v mínusu 21 % (ono zmíněné zaplacené DPH), obchodníkovu marži (výše je různá, pohybuje se od 5-20 %) a související poplatky či náklady (např. poštovné a další poplatky). To může znamenat ztrátu i 50 %.

V případě nákupu mincí je DPH zatížena pouze hodnota nad nominální částku mince. Jedná se tedy o daňově výhodnější situaci.
Informace: Toto je velká nevýhoda stříbra oproti zlatu, které žádnému DPH nepodléhá, a to ani dani z příjmu.
V některých případech se lze DPH vyhnout

Na DPH je možné ale vyzrát. Na vybrané mince, například Maple Leaf nebo American Eagle se vztahuje zvláštní daňový režim se zvýhodněnou nulovou sazbou DPH.

Jak to funguje? Ve skutečnosti je možné DPH odvádět ve chvíli, kdy mince vstoupí do EU. V dalších členských státech (při nákupu v ČR) se pak již místní sazbou zdaní jen rozdílová část ceny (tj. marže obchodníka).

Tento typ zdanění je výhodné pro neplátce DPH jako jsme my. Naopak pro plátce DPH se nemusí jednat o výhodnou situaci.

Další